Antavla för
Jakob Jonsson
Tillbaka till Ingrid
Holmströms antavla

VI VII VIII IX X XI

Jakob Jonsson

1813 - 1876

Jörn (AC)

1.

Jon Mannassesson

1776 - 1851

Jörn (AC)

1.
Manhasse Jonsson

1745- ....

Pistolsmed

Ostvik
Skellefteå (AC)

1.
Jon Andersson Polack
1711-1788
Östanbäck 2
Skellefteå (AC)

1.
Anders Andersson
1661-1738
Bonde
Skellefteå (AC)
1. Anders Eriksson Till antavla för Anders Eriksson
16..- ca 1700, Nämndeman
2.
2.
Margeta Eriksdotter
1669-1754
Skråmträsk 3, Skellefteå (AC)
3. Erik Mårtensson Till antavla för Erik Mårtensson
1635 - 1730, Skråmträsk 3, Skellefteå (AC)
4. Karin Johansdotter Till antavla för Karin Johansdotter
1640 - 1734, Skråmträsk 5, Skellefteå (AC)
2.
Anna Andersdotter
1712-1772
Skellefteå (AC)
3.
Anders Olofsson Åhl Lutter
1681-1748
Östanbäck 1, Skellefteå (AC)
5. Olof Persson Till antavla för Olof Persson
1650 - 1710, Östanbäck 1, Skellefteå (AC)
6. Kerstin Andersdotter Till antavla för Kerstin Andersdotter
ca 1650 - ....
4.
Brita Johansdotter
1689-1771
Skellefteå (AC)
7. Johan Pärsson Till antavla för Johan Pärsson
1659-1749 , Skellefteå (AC)
8. Elsa Råggiersdotter Till antavla för Elsa Råggiersdotter. >Bureätten
16..-1689
2.
Margreta Wikström Mårtensdotter

1752-1829
Skellefteå (AC)

3.
Mårten Pehrsson
1728-....
Skellefteå (AC)
5.
Pär Brom. Mårtensson
1695-1739
Åbyn, Skellefteå (AC)
9.
10.
6.
Margeta ....
1698-1790
Åbyn, Skellefteå (AC)
11.
12.
4.
Karin Andersdotter
1723-1786
Skellefteå (AC)
7.
Anders Nilsson
1685-....
Skellefteå (AC)
13.
14.
8.
Margeta Jonsdotter
1681-1774
Skellefteå (AC)
15.
16.
2.

Cajsa Larsdotter

1777 - 1842

Jörn (AC)

3.
Lars Hindricsson
1733-1817
Lillkågeträsk
Död av ålderdom i Hjoggböle

5.
Hindrik Hansson
1695-1786
från Uleåborg ???
9. 17.
18.
10. 19.
20.
6.
Margareta Hermansdotter (?)
1694-1758
Varuträsk 4
Skellefteå (AC)
11. 21.
22.
12. 23.
24.
4.
Brita Michelsdotter
1734-1810

7.
Mickel Olofsson
1700-1790
Kattisträsk 1
Skellefteå (AC)
13.
Olof Mattsson
1662-1744
Ljusvattnet
Bonde i Kattisträsk
Skellefteå (AC)
25.
26.
14.
Kerstin Mickelsdotter
1661-1739
Kattisträsk 1
Skellefteå (AC)
27. Mickael Andersson
ca 1640-....
28.
8.
Brita Hermansdotter
1706-1791
Ersmark, Skellefteå (AC)
15.
Lilla Herman Nilsson
1665-1726
Varuträsk 3
Bonde i Ersmark
Skellefteå (AC)
29. Nils Hermansson Till antavla för Nils Hermansson
ca 1640-1675 Varuträsk 3, Ske-å
30. Karin Andersdotter
ca 1640-.... , Tjärn,Ske-å
16.
Margareta Nilsdotter
1668-1758
Ersmark
Skellefteå (AC)
31. Nils Hermansson
ca 1640-...
32. Brita Mårtensdotter Till antavla för Brita Mårtensdotter
1637-1727 , Ersmark,Ske-å



Källa: Indiko och Ulrica Grääs hemsida

Denna sida uppdaterades senast 2006-12-10